Fully automatic tube filling machine type UP 252 for filling and sealing plastic, laminate and metal tubes with a capacity of up to 50 tubes per minute.
The carousel-type tube filling machine features a ten-station rotary table with a height-adjustable and driven cam drum from the main shaft. The machine is supplied as standard with tube alignment according to the print mark, a control sensor for tube presence, and a two-layer three-way rotary valve with pneumatic drive. It is also equipped with a single-acting volumetric pump with pneumatic drive and a conically tapered hopper for the product. The filling needle's movement is controlled by a cam and allows for filling from the bottom of the tube. The hopper can be fitted with a lid including an ultrasonic level sensor. Further options include product stirring in the hopper or the machine being supplied for a two-component filling process.
Key features
- Automatic tube feeding into the tube filling machine from the tube magazine
- Vertical single-acting cylinder, pneumatically powered (dosing pump)
- Hot air unit for seal heating with interchangeable elements depending on tube diameter and weld form
- Hot air sealing unit in a combined position with the sealing jaws (the tube is heated and immediately sealed)
- The batch marking is mounted in the clamping jaws of the closure head
- Batch marking with single or double-sided embossing (9 to 14 digits)
- Expandable pneumatic clamping jaws and code stamps
- Cutting the tubes with special scissors
- Fully automatic ejection of filled tubes with mechanical drive
- Construction material stainless steel AISI 304, PTFE (FPM, EPDM)
Options
- Diaphragm pressure relief valve or three-way rotary valve with pneumatic actuator
- Pneumatically sealable filling nozzle (hair blowing out is possible)
- Product mixer in the hopper
- Heating of the funnel using a heating band
- Mobile Construction – Swivel castors with brake
- Stainless steel AISI 316L for product-contacting parts
TECHNICAL DATA
| Type UP 252 (P – Plastic tubes, K – Metal tubes) | |
|---|---|
| Production output | 3200 tubes/h |
| Tube diameter range | 13 – 50 mm |
| Tube length range | 50 – 220 mm (with closure) |
| Filling volume | I. 5 – 50 ml (cylinder diameter 26 mm) |
| II. 20 – 155 ml (cylinder 45 mm) | |
| III. 50 – 330 ml (cylinder 65 mm) | |
| Funnel volume | 32 liters |
| Power supply | 3 N PE AC 50 Hz 400 V / TN-S |
| Power consumption | 4 kW |
| Pneumatic components | SMC |
| Air pressure | 5-6 bar |
| Air consumption | Up to 13 m³ / h |
| Machine dimensions | Length: 2000 mm, Width: 1300 mm, Height: 1900 mm |
| Weight of the machine | 980 kg |
| Control | Allen Bradley / Siemens |








