Fully automatic tube filling machine for filling and sealing plastic, laminate and metal tubes with a capacity of up to 40 tubes per minute.
The fully automatic tube filling machine, designed for filling and sealing plastic and metal tubes, is mainly intended for cosmetic and pharmaceutical products such as creams and ointments, toothpaste, as well as food products (ketchup, sauces, mayonnaise, and cheese).
The machine can be equipped with a sealing unit for plastic tubes (which heats the tube with hot air), a system for sealing metal tubes (double or triple crimping), or a combination of the two.
The machine comes standard with a unit for embossing the batch number and expiration date, a storage tank for the product to be filled with a level control, an automatic tube feeder to the carousel, and a device for erecting the tubes.
Key features
- Machine frame with height-adjustable feets
- Automatic filling tube magazine
- Rotary table for moving tubes between stations
- Unit for automatic tube alignment using a black marker
- Product tank with a 35-liter capacity, including a product level indicator
- Filling unit with three-way valve and filling cylinder
- Tube lifter for filling “from below”
- Hot air unit for tube heating
- Welding press incl. batch marking with single or double-sided embossing (10-digit)
- Welding edge cutting unit
- Pneumatic closing of the filling nozzle(s)
- Automatic ejection of finished tubes
- Construction material stainless steel AISI 304, PTFE (FPM, EPDM)
- Control panel with touch screen display
- CE safety guards
Options
- Product tank heating
- Product tank agitator
- Nozzle blowout after nozzle closure
- Unit for creating round welds
- Unit for cutting the hinge hole in the tube weld
- Mobile Construction – Swivel castors with brake
- Stainless steel AISI 316L for product-contacting parts
TECHNICAL DATA
| TUBELINE (P – Plastic tubes, K – Metal tubes) | |
|---|---|
| Production output | up to 40 tubes/min |
| Tube diameter range | 13 – 50 mm |
| Tube length range | 80 – 220 mm (with closure) |
| Filling volume | I. 10 – 40 ml (cylinder diameter 26 mm) |
| II. 20 – 120 ml (Zylinder 45 mm) | |
| III. 50 – 250 ml (Zylinder 65 mm) | |
| Funnel volume | 35 l |
| Power supply | 3 N PE AC 50 Hz 400 V / TN-S |
| Power consumption | 4 kW |
| Pneumatic components | SMC |
| Air pressure | 5-6 bar |
| Air consumption | up to 220 l/min |
| Machine dimensions | Length: 1250 mm, Width: 1000 mm, Height: 1900 mm |
| Weight of the machine | 650 kg |
| Control | Allen Bradley / Siemens |












