Fully automatic tube filling and sealing machine for filling and sealing plastic tubes with a capacity of up to 30 tubes per minute.
The machine is equipped with an eight-position turret. All mechanisms of the machine are pneumatically driven, while the rotation of the turret is electrically powered.
Key features
- Automatic tube feeding into the tube filling machine from the tube magazine
- Vertical single-acting cylinder, pneumatically powered (dosing pump)
- Hot air unit for seal heating with interchangeable elements depending on tube diameter and weld form
- Hot air sealing unit in a combined position with the sealing jaws (the tube is heated and immediately sealed)
- The batch marking is mounted in the clamping jaws of the closure head
- Batch marking with single or double-sided embossing (10-digit)
- Expandable pneumatic clamping jaws and code stamps
- Cutting the tubes with special scissors
- Fully automatic ejection of filled tubes with mechanical drive
- Construction material stainless steel AISI 304, PTFE (FPM, EPDM)
Options
- Three-way rotary valve with pneumatic actuator
- Pneumatically sealable filling nozzle (hair blowing out is possible)
- Product mixer in the hopper
- Heating of the funnel using a heating band
- Mobile Construction – Swivel castors with brake
- Stainless steel AISI 316L for product-contacting parts
TECHNICAL DATA
| Type UP 175 (P – Plastic tubes, K – Metal tubes) | |
|---|---|
| Production output | 2000 tubes/h |
| Tube diameter range | 16 – 50 mm |
| Tube length range | 80 – 220 mm (with closure) |
| Filling volume | I. 10 – 90 ml (cylinder diameter 26 mm) |
| II. 30 – 270 ml (cylinder 45 mm) | |
| Funnel volume | 32 liters |
| Power supply | 3 N PE AC 50 Hz 400 V / TN-S |
| Power consumption | 4 kW |
| Pneumatic components | SMC |
| Air pressure | 5-6 bar |
| Air consumption | Up to 13 m³ / h |
| Machine dimensions | Length: 1250 mm, Width: 1000 mm, Height: 1900 mm |
| Weight of the machine | 330 kg |
| Control | Allen Bradley / Siemens |








