Semi-automatic tube filling and sealing machine for small-batch production with a capacity of up to 15 tubes per minute.
The tube filling machine consists of a rotary indexing table with eight positions and a robust, height-adjustable crossbar, on which the tube alignment, the filler with product reservoir, the hot air sealer, and the scissors for cutting off the tube end are mounted.
The UP30 tube filler is double-acting and horizontally arranged. The product container is conical and can be fitted with a lid that includes level sensors.
Key features
- Manual tube feeding into the tube filling machine (a tray can be added optionally)
- Pneumatically sealable filling needle
- Hot air unit for seal heating with interchangeable elements depending on tube diameter and weld form
- Hot air sealing unit in a combined position with the sealing jaws (the tube is heated and immediately sealed)
- The batch marking is mounted in the clamping jaws of the closure head
- Batch marking with single or double-sided embossing (10-digit)
- Expandable pneumatic clamping jaws and code stamps
- Cutting the tubes with special scissors
- Manual table actuator
- Fully automatic ejection of filled tubes with pneumatic drive
- Construction material stainless steel AISI 304, PTFE (FPM, EPDM)
Options
- Filling needle with hair blowing
- Filling needle with drip suction
- Pneumatic stepper drive
- Automatic filling tube magazine
- Product mixer in the hopper
- Heating of the funnel using a heating band
- Stainless steel AISI 316L for product-contacting parts
TECHNICAL DATA
| Type UP 30 (P – Plastic tubes, K – Metal tubes) | |
|---|---|
| Production output | 600 tubes/h (manual table drive) 900 tubes/h (pneumatic) |
| Tube diameter range | 13 – 50 mm |
| Tube length range | 50 – 220 mm (excluding cap) |
| Filling volume | I. 10 – 40 ml (cylinder diameter 26 mm) |
| II. 30 – 125 ml (cylinder 45 mm) | |
| III. 65 – 260 ml (cylinder 65 mm) | |
| Funnel volume | 32 liters |
| Power supply | 3 N PE AC 50 Hz 400 V / TN-S |
| Power consumption | 3 kW |
| Pneumatic components | SMC |
| Air pressure | 5-6 bar |
| Air consumption | up to 3.5 m³ / h |
| Machine dimensions | Length: 930 mm, Width: 970 mm, Height: 1,790 mm |
| Weight of the machine | 220 kg |
| Control | Allen Bradley / Siemens |








